OGÓLNOPOLSKI CZEMPIONAT RASY POLSKI KOŃ SZLACHETNY PÓŁKRWI

WYNIKI W ZAŁACZNIKU

 

 

07.10.2018 (niedziela) STAJNIA JARUŻYN, ul. Wyzwolenia 139, Bydgoszcz, godz. 10.00

REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEGO CZEMPIONATU RASY POLSKI KOŃ SZLACHETNY PÓŁKRWI W SKOKACH LUZEM

1. Organizatorzy: Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie Związek Hodowców Polskiego Konia Szlachetnego Półkrwi Kujawsko – Pomorski Związek Hodowców Koni Klub Jeździecki STAJNIA JARUŻYN Patronat medialny: „Hodowca i Jeździec”

2. Data i miejsce: 7 października 2018 r. Bydgoszcz, ul. Wyzwolenia 139.

3. Katalog koni wystawianych w Czempionacie sporządzony jest przez Kujawsko – Pomorski związek Hodowców Koni na podstawie danych zawartych w bazie koni PZHK.

4. W Czempionacie mogą brać udział konie dwuletnie i trzyletnie, rasy polski koń szlachetny półkrwi, zaopatrzone w paszport PZHK, które spełniają rodowodowe warunki wpisu do księgi głównej.

5. Liczba miejsc ograniczona do 30 szt. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku wolnych miejsc dopuszcza się udział wałachów (bez prawa do nagród finansowych MRiRW).

6. Konie dowiezione na Czempionat muszą być zaopatrzone w paszport PZHK, z adnotacją o aktualnym szczepieniu przeciwko grypie.

7. Konie będą oceniane w następujących klasach:

I. 2-letnie klacze rasy polski koń szlachetny półkrwi

II. 3-letnie klacze rasy polski koń szlachetny półkrwi

III. 2-letnie ogiery rasy polski koń szlachetny półkrwi

IV. 3-letnie ogiery rasy polski koń szlachetny półkrwi

8. Oceny koni dokonuje komisja powołana przez organizatorów. Po zakończeniu oceny Komisja sporządza protokół i podaje wyniki do publicznej wiadomości. Wyniki oceny są ostateczne, nie przewiduje się odwołań. 

9. Ocena koni.

I. Ocena prowadzona jest oddzielnie dla każdej klasy koni.

II. Ocenie podlegają następujące elementy:

A. TYP I POKRÓJ Ocena Komisji (z dokładnością do 0,1 pkt.) maksymalnie 10 pkt. Komisja wystawia jedną notę z komentarzem, uwzględniając:  typ użytkowy  pokrój (budowa)

B. GALOP (ocena w ruchu luzem na hali) Ocena Komisji (z dokładnością do 0,1 pkt.) maksymalnie 10 pkt. Komisja wystawia jedną notę z komentarzem, uwzględniając:  długość kroku  impuls: siła, z jaką koń odpycha się od podłoża tylnymi nogami  równowaga: kombinacja nachylenia kłody i podstawienie zadu, swoboda ruchu i sposobu pracy tylnych nóg  elastyczność stawów

C. SKOKI LUZEM (oceniane w korytarzu zgodnie z zasadami na załączonym schemacie). Ocena Komisji (z dokładnością do 0,1 pkt.) maksymalnie 10 pkt. (mnożnik x2) Komisja wystawia jedną notę z komentarzem, uwzględniając:  odbicie: kierunek: umiejętność pchnięcia kłębu w górę i do przodu szybkość: czas upływający podczas ostatniego foule przed skokiem - czas od dotknięcia wszystkich nóg do podłoża do chwili oderwania się konia od podłoża  technika: przednie nogi: miara ustawienia łopatki w kombinacji z barkiem, przedramieniem i nadpęciem grzbiet: stopień w jakim szyja i grzbiet podążają w skoku po łuku, tzw. baskil zad: stopień w jakim zad otwiera się podczas drugiej fazy skoku  możliwości: umiejętność pchnięcia skoku w górę przy jednoczesnym osiągnięciu kierunku naprzód  elastyczność: miara przebiegu całego skoku (łącznie z lądowaniem), koń powinien być elastyczny w kłodzie  ostrożność: naturalna umiejętność konia do niepopełniania błędów w skoku, koń nie chce zrzucić drąga

Jeżeli ogólna liczba punktów uzyskana przez dwa lub więcej koni jest taka sama, o miejscu konia decydują kolejno: ocena za skoki luzem, ocena za galop, wskazanie komisji.

Skala ocen: 10 pkt. - doskonała 5 pkt. - dostateczna 9 pkt. - bardzo dobra 4 pkt. - niedostateczna 8 pkt. - dobra 3 pkt. - prawie zła 7 pkt. - dość dobra 2 pkt. - zła 6 pkt. - zadowalająca 1 pkt. - bardzo zła Wybór Ogólnopolskiego Czempiona Koni Rasy Polski Koń Szlachetny Półkrwi

10.Tytuły czempiona i wiceczempiona przyznawane są oddzielnie dla klaczy oraz ogierów, pod warunkiem, że w klasach klaczy (I i II) oraz ogierów (III i IV) zostanie ocenionych co najmniej 7 koni rasy polski koń szlachetny półkrwi. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe dla zwycięzców klas pod warunkiem uczestnictwa co najmniej 3 koni w klasie.

11.Tytuły czempiona oraz wiceczempiona otrzymują konie ocenione w ramach dwóch klas klaczy - 2-letnich i 3-letnich oraz dwóch klas ogierów - 2-letnich i 3- letnich, które zdobyły największą liczbę punktów przyznanych za ocenę elementów 1-3 tj. typ użytkowy i pokrój, galop, skoki luzem (mnożnik x 2). W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydują w kolejności: ocena za skoki luzem, ocena za galop, wskazanie komisji.

12.Dla czterech najlepszych ogierów oraz czterech najlepszych klaczy rasy polski koń szlachetny półkrwi, wyłonionych w sposób opisany w pkt. 11, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polski Związek Hodowców Koni przyznają nagrody finansowe, odpowiednio w wysokości: 1000 zł za zdobycie tytułu czempiona, 900 zł za zdobycie tytułu wiceczempiona, 800 zł za zdobycie trzeciej lokaty, 700 zł za zdobycie czwartej lokaty, do podziału po 50 % pomiędzy hodowcę i właściciela konia. 

13.Organizatorzy Czempionatu nie zwracają kosztów dojazdu, ubezpieczenia koni oraz nie odpowiadają za skradzione mienie oraz ewentualne wypadki i szkody materialne powstałe w czasie transportu koni i w czasie trwania Czempionatu.

14.Ostateczny termin zgłoszeń koni: 17 września 2018. Zgłoszenia prosimy kierować do biura KPZHK, tel. 52-322-11-97, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , jlkpzhk@wp.p

Załączniki:
Pobierz plik (CZEMPIONAT sp 2018.pdf)CZEMPIONAT sp 2018.pdf

Partnerzy

 

Newsletter