KONFERENCJA „START SEZONU HODOWLANEGO”
Konferencje hodowlane, to imprezy które dla szerokiego grona hodowców są dostępne dopiero od kilku lat i choć pandemia nieco przyhamowała tę formę spotkań w ostatnich latach, to jednak cieszą się one żywym zainteresowaniem. Nie inaczej było 18.02.2023 w Solcu Kujawskim gdzie w ramach Dni Polskich Koni Sportowych, Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Hodowców Koni zaprosili na wykłady wybitnych naukowców zajmujących się zagadnieniami związanymi z hodowlą koni. W ramach Konferencji „Start sezonu hodowlanego” na temat „Nowoczesnych technik rozrodu. Ich wadach i zaletach” – mówili dr Magdalena Profaska i dr Sylwester Zając. Natomiast tematem wystąpienia dr Mariusza Maćkowskiego, dr Jakuba Cieślaka były „Możliwości praktycznego zastosowania badań genetycznych w hodowli”. Prelegenci odważnie mówili zarówno o korzyściach płynących ze stosowania tych technik w szerokiej praktyce hodowlanej jak i licznych, i będących nadal przedmiotem badań, zagrożeń z nimi związanych. Problematyka ta bardzo silnie wybrzmiała także w dyskusjach, które toczyły się pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami, a poziom zadawanych pytań świadczył o już niemałej ilości praktycznej wiedzy z którą hodowcy przyjechali na konferencję do Solca. A byli to przedstawiciele wielu nurtów funkcjonujących w polskiej hodowli, hodowcy wielu ras, choć na pewno najliczniejsi byli hodowcy koni sportowych, pochodzący z różnych, nierzadko bardzo odległych, zakątków naszego kraju.
W kolejnej części konferencji miały miejsce obszerne, poparte materiałami multimedialnymi, prezentacje stacji ogierów które w swojej ofercie mają szereg czołowych reproduktorów świata. Zobaczyliśmy ofertę francuskiej firmy GFE, stacji ogierów Rodziny Państwa Kosińskich (ZHK Ziemi Lubuskiej), a ogiery hodowców KPZHK przedstawił Tomasz Bagniewski. Ogiera czołowego SK Pępowo gniadego Ibrisa wlkp, przedstawiła Pani Justyna Maciejewska – hodowca stadniny. Prezentując ofertę stacji Sosath, Henryk Soboń szczególną uwagę zwrócił na rodzinny charakter funkcjonowania tej firmy, zarówno jeśli chodzi o hodowlę jak i trening koni. Najbardziej obszerny i złożony temat do zaprezentowania przypadł jednak Pani Katarzynie Wiszowaty, która mówiła o wspólnej ofercie firm Cichoń Stallions, Schockemoehle i Helgstrand.
Przed, w trakcie i jeszcze dłuższy czas po konferencji była przestrzeń do indywidualnej, nierzadko bardzo ożywionej wymiany poglądów zarówno pomiędzy hodowcami jak i w interakcji z wykładowcami. Na pewno będą miały one wpływ na praktyczne decyzje już w trakcie rozpoczynającego się sezonu hodowlanego.